Přípravná třída

Vloženo: 26.4.2023 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 1376x | Upraveno: 11.4.2024 | Upravil: Marcela Kubátová

Přípravná třída je mezistupeň mezi předškolním a základním vzděláváním. Přípravné třídy základní školy se zřizují pro děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky, u kterých je předpoklad, že zařazení do přípravné třídy vyrovná jejich vývoj, přednostně děti, kterým byl povolen odklad povinné školní docházky.

Děti jsou do přípravné třídy přijímány na základě písemné žádosti zákonného zástupce dítěte a doložením doporučení školského poradenského zařízení.  O zařazení do přípravné třídy je třeba požádat ředitele školy do 31.5.

Dokumentžádost o přijetí do přípravné třídy - word (Velikost: 12.67 kB)

PDF souboržádost o přijetí do přípravné třídy - pdf (Velikost: 178.78 kB)

Vzdělávací program je upraven takovým způsobem, aby umožnil snadnější začlenění do vyučovacího procesu v 1. třídě, čímž následně předchází budoucím školním neúspěchům dítěte. Právě školní neúspěch může v řadě případů negativně ovlivnit další vývoj dítěte.  Hlavní předností přípravné třídy je nízký počet žáků (10-15 dětí), který umožňuje užší kontakt se školou a individuální přístup pedagoga, což může být pro určité procento dětí s odkladem zahájení povinné školní docházky výbornou možností, jak docílit toho, aby odklad splnil svůj účel. Činnost pedagoga v přípravné třídě je zaměřena na systematickou přípravu dětí na zahájení povinného vzdělávání v základní škole.  Cílem je vybavit děti odpovídajícími dovednostmi a návyky, rozvíjeny budou řečové dovednosti, sociální a komunikační dovednosti, hrubá a jemná motorika, návyky sebeobsluhy a hygieny, časová a prostorová orientace, hudební a výtvarný projev. Níže uvádíme shrnutí, co byste měli vědět:

• Přípravná třída je bezplatná.
  • Hlavním cílem je připravit děti na první ročník základní školy
  • Docházka do přípravné třídy se nezapočítává do povinné školní docházky.
  • Děti se neklasifikují, u nás nebudou sedět v lavicích.
  • Při veškerých činnostech je přihlíženo k jeho věku a schopnostem.
  • Činnosti trvají pravidelně od 7.55 – 11.35 hodin (včetně dopolední vycházky).
  • Děti mají možnost navštěvovat v ranních a odpoledních hodinách školní družinu tvořenou dětmi stejného věku ve stejných prostorách nově vybudované třídy v místě bývalé zubařské ordinace a čekáren se samostatným vstupem na čip.
  • Oběd i dopolední svačinka jsou připraveny ve školní jídelně, hradí rodiče stejně jako v mateřské škole.
  • Dítě po přípravné třídě může pokračovat ve vzdělávání na naší škole, adaptace na školní prostředí je tedy již bez potíží. Rodiče se však můžou rozhodnout a dítě zapsat k povinné školní docházce na jakoukoliv základní školu.

Přípravná třída je výborným přechodem mezi mateřskou školou a základní školou pro děti s odkladem školní docházky, které na „velkou“ základní školu ještě nejsou vyzrálé a připravené a ve školce by musely opakovat stejnou třídu. Vybudují si nové vztahy nejen se svými spolužáky ve třídě, ale při společných akcích celé školy si najdou kamarády i mezi staršími dětmi.

Kontakt pro další informace: reditel@zstynms.cz, tel.: 385 722 442

Společné setkání v přípravné třídě - středa 21.6.2023