Zemědělské muzeum Netěchovice

Vloženo: 10.10.2023 | Autor: Marcela Kubátová | Zobrazeno: 247x | Upraveno: 31.10.2023 | Upravil: Marcela Kubátová
"Podpora školy v OP JAK I.", CZ.02.02.XX/00/22_002/0007075

V pátek dne 29. 9. 2023 třetí třídy ze ZŠ Malá Strana navštívily Zemědělské muzeum Netěchovice.  Výprava se stala dobrodružnou už na počátku. Cestu tam i zpět jsme zvládli linkovým autobusem a tím mnohé děti nejezdí tak často. V Netěchovicích  nás srdečně přivítali průvodci Lucie a Jakub a než jsme se stačili rozkoukat a odložit batůžky už se rozdělené dvě skupinky dětí vrhly do objevování - pro některé neznámého. Děvčata se seznámila a vyzkoušela si, jaká práce byla zpracovat ovčí vlnu a co všechno si lidé dříve z vlny uměli vytvořit a dodnes se stále ještě vyrábí a využívá. Znovu si všichni připomněli, že ne vždycky se dalo všechno koupit, tak jako dnes. Dívky si techniku plstění i vyzkoušely.

V expozici se děvčata a chlapci seznámili s procesem, kterým musí projít obilné zrno, než se z pole dostane až na stůl. Vyzkoušeli výmlat obilí cepem, čištění obilí, mletí mouky na kamenném mlýnku. Z mouky si potom děvčata upekla placky. V expozici si mohly děti připomenout, jak se lidem na vesnici žilo dříve, jaké předměty používali, co všechno z přírody a od domácích zvířat uměli lidé využít a lidé byli skromnější a nepotřebovali tolik věcí do domácnosti, tolik hraček a ostatních věcí jako my dnes a vedlo nás to k zamyšlení, jak bychom si od našich předků mohli vzít třeba právě v tomto příklad. Od našeho průvodce Jakuba se chlapci dozvěděli, že při práci na poli pomáhali všichni členové rodiny, tedy i děti a mnohdy se denně staraly i o domácí zvířata a ne všechny děti si mohly dovolit navštěvovat školu. Opět si připomněly, jak naši předci dokázali využít přírodního bohatství kolem sebe, starat se o ně a zanechat ho pro generace další…o tom všem dětem oba průvodci velmi poutavě vyprávěli.

Chlapce samozřejmě zajímala hlavně technika a tak se dozvěděli, jak nejdříve člověk obdělával půdu sám a jak si postupně vyráběl pomůcky a nástroje a tak si pomalu usnadňoval tu těžkou práci. Jak postupně za sebe zaměstnal i zvířata a nakonec i stroje.  Ovšem stále je velmi důležitá půda - to naše bohatství, ze kterého vše vychází. Po prohlédnutí expozice se chlapci s panem Jakubem a panem Netíkem vypravili na pole. Mohli si vyzkoušet, jaké to bylo pracovat na takovém poli a obdělávat půdu a postupně používat nástroje k usnadnění práce. Bylo to poučné, zábavné a zajímavé.

Samozřejmě, že se potom děti s radostí vyřádily v Agrohopsáriu, povozily se na traktůrcích, vystoupaly na mini rozhlednu a prohlédly a vyzkoušely vše, co bylo k dispozici. Prohlédly a pozorovaly mnohá domácí zvířata, telátka, holuby, slepice, roztomilé kozičky, ovce a nádhernou lamu, se kterou by se asi ve městě nepotkaly.

Po krátkém posezení u ohýnku a opékání buřtů se děti opět s neutuchající energií vrhly do kukuřičného labyrintu. Ten mnozí zvládli proběhnout i několikrát a jiní už si jen v klidu prohlíželi znovu domácí zvířata nebo jen užívali krásného vydařeného podzimního dne.

Nakonec jsme moc poděkovali a plni dojmů odcházeli zpět na autobusovou zastávku na cestu domů. Mnohé vědomosti a zkušenosti získané v muzeu použijeme nejen při hodinách o přírodě, ekologii, ale i v matematice a českém jazyce.

Navštivte muzeum také. Určitě se Vám bude líbit.

Za třetí třídy třídní učitelky Jana Strižencová a Vladimíra Kamarýtová.