V pátek 23. června se žáci druhého stupně ZŠ Malá Strana zúčastnili akce nazvané „Den s kulturou“. Předem si mohli vybrat program, který navštíví – v nabídce byla výtvarná dílna, návštěva místního muzea s dějepisnou procházkou městem, knihovna, kino, galerie a koncerty v ZUŠ Karla Komzáka.
Návštěva kina
Během přípravy programu na „Den s kulturou“ nemohla v naší nabídce chybět návštěva kina. Žáci osmých a devátých tříd Základní školy Malá Strana měli tak unikátní příležitost zhlédnout na velkém plátně film Matrix, který v roce 1999 pozměnil základy sci-fi kinematografie a filmový svět obohatil o žánr kyberpunku.
Po krátké úvodní přednášce, která žákům zasadila film do kontextu doby vzniku, následovalo 132 minut akční filmové jízdy. Nutno říci, že ani po 24 letech od premiéry Matrix neztratil nic na svém kouzlu. Snímek je žánrovou křižovatkou, ve které lze nalézt prvky filmů westernových, akčních, mytických & mytologických a mnoha dalších. Díky své tematické bohatosti dokáže hravě konkurovat dnešní filmové produkci, ale zejména promlouvat k nové generaci diváků.
Filmovou kopii poskytla společnost DIGSEN, doplňkové materiály pak Asociace českých filmových klubů.
Projekce filmu proběhla díky finanční podpoře projektu Oranžový rok Nadace ČEZ a plynulé a hladké spolupráci zaměstnanců MCKV Sokolovna se školou. Všem touto cestou děkujeme a těšíme se na další filmové zážitky.
Historická vycházka městem
Na nábřeží jsme si nejdříve vyvodili, jak vznikl název našeho města, zamysleli se nad podobou a využitím řeky dříve a dnes a pak se děti vydaly bádat po našem nábřeží. Měly za úkol zjistit, kdy a kým byl vyroben železný most, v pověsti o týnském hastrmanovi zjišťovaly, co to byly dřenice, které poničily původní dřevěný most. Podle fotografie měly od našich spoluobčanů zjistit, čí tanky provedly „zatěžkávací zkoušku“ nového mostu. Na další fotografii bylo místo starého Brašova, které měly objevit, vyfotit a popsat všechny změny (dům J.Puchmayera). Další cesta je vedla na náměstí, kde bylo nutné zjistit, kdy byla postavena kašna, z jakého materiálu a částí. Pak společně vyplňovali text o využití kašny. Tato aktivita snad přispěla k většímu povědomí o důležitém významu vody a mostů v našem městě s přesahem na současnou situaci.
Návštěva knihovny
Někteří žáci se vypravili do Městské knihovny v Týně nad Vltavou. Pokud si někdo představoval, že práce v knihovně znamená jen půjčování knih, byl brzy vyveden z omylu. V knihovně se nás ujala paní Janovská, která nám ukázala činnosti knihovnic, které jsou běžným návštěvníkům skryté. Mnohé jsme si také vyzkoušeli – stěhování knižního fondu do nových regálů, příprava nově zakoupených knih k zapsání, razítkování, vytvoření katalogizačního lístku, zabalení knihy a její správné zařazení dle tematiky a abecedy pro půjčování zájemcům.
Zjistili jsme, že to je práce pestrá, ale náročná.
Komentovaná návštěva výstavy a koncert v ZUŠ Karla Komzáka
V městské galerii jsme měli vzácnou možnost prohlédnout si právě končící výstavu výtvarníka Karla Řepy, a to za přítomnosti samotného autora. Ten nám okomentoval všechna svá vystavená díla, popsal tvůrčí proces jejich vzniku a zodpověděl zvídavé dotazy. Týkaly se nejen samotné výtvarné práce, ale také cestovatelských zážitků, které byly námětem některých vystavených obrazů.
V podobném duchu uvolněné debaty se nesl i koncert žáků a pedagogů ZUŠ Karla Komzáka. Povídání o hudebních nástrojích a výrazových prostředcích hudby bylo proloženo ukázkami všech možných hudebních forem a stylů. Velký dík patří pánům učitelům Svobodovi a Kopfovi, kteří opět ochotně odpovídali na všemožné otázky a některé diváky dokonce nechali zkusit si na hudební nástroj zahrát.
Obě návštěvy byly osvěžujícím kulturním zážitkem.
Den s kulturou proběhl za podpory ČEZ Oranžový rok. Děkujeme.
Byl to pro nás příjemně strávený den.
Kolektiv pedagogů ZŠ Týn nad Vltavou, Malá Strana