17. listopad

Vloženo: 26.11.2019 | Autor: Marcela Kubátová | Zobrazeno: 200x | Upraveno: 26.11.2019 | Upravil: Marcela Kubátová
30 let svobody na ZŠ Týn nad Vltavou, Malá Strana

Výstava, beseda, film – těmito aktivitami jsme chtěli našim žákům u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii připomenout, že svoboda ani po 30 letech není samozřejmostí, že za svobodu se muselo bojovat a že o svobodu je třeba pečovat.

Žáci 1. stupně zhlédli kreslený film Fanny a pes, který pomocí příběhu dětských hrdinů ukázal rozdělení světa na Východ a Západ, problém emigrace i co znamená skutečné přátelství.

Pro žáky 8. a 9. ročníku byla uspořádána beseda s jihočeským spisovatelem Františkem Niedlem.

Na hale školy pak byla k vidění výstava, která připomínala události v roce 1939 a 1989. Aby povídání o historických událostech nebylo nudné, byly k dispozici kartičky (obrázkové i textové), na kterých byly zachyceny některé z rozdílů doby před a po 17. listopadu 1989. Žáci si je zkusili srovnat a pak o těchto skutečnostech hovořili s učiteli, sami povídali o zkušenostech rodičů či prarodičů a nevěřícně kroutili hlavami např. nad povinným cvičebním úborem.

V předvečer svátečního víkendu jsme všichni na škole trikolórou vyjádřili poděkování za to, že se můžeme svobodně rozhodovat, vyjadřovat, prostě – žít beze strachu.

Mgr. Jana Říhová