Beseda se spisovatelem

Vloženo: 19.11.2019 | Autor: Marcela Kubátová | Zobrazeno: 229x | Upraveno: 19.11.2019 | Upravil: Marcela Kubátová
pátek 15.11.2019 8. a 9. ročník, Zámecké kino

V pátek 15. listopadu 2019 se krátce před jedenáctou hodinou zaplnil sál Zámeckého divadla v Týně nad Vltavou žáky 8. a 9. tříd ZŠ Malá Strana. V rámci festivalu Měsíc filmu na školách a vzdělávacího programu Jeden svět na školách byla připravena projekce dokumentárního filmu s tématem pádu železné opony.

Události roku 1989, život v totalitním režimu a vývoj naší společnosti po sametové revoluci okomentoval vzácný host – spisovatel František Niedl (narozen 1949). Coby autor historických románů a pamětník života v totalitním režimu odpovídal v následující debatě na otázky žáků i učitelů. Dotazy se týkaly nejen vnímání tehdejší reality v různých životních etapách (dětství v 50. letech, rok 1968 na vojně, výchova vlastních dětí v letech 80.), ale také porevolučního podnikání (vedl vlastní cestovní kancelář) a spisovatelské činnosti nebo životních zálib.

Z mnoha zajímavých podnětů a úvah pana Niedla můžeme vypíchnout například myšlenku o tom, že stejný režim, jaký u nás byl před rokem 1989, se již pravděpodobně nevrátí, ale totalita na sebe snadno vezme jinou podobu, pokud se lidé o vlastní demokracii nebudou aktivně starat a zajímat se o věci veřejné.

Mgr. Jaroslav Holub