14. ročník bajdarek

Vloženo: 5.10.2018 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 636x | Zatím neupraveno
První červnový den ožila tradičně Vltava mezi oběma týnskými mosty dětmi na lodičkách. Pro žáky týnských škol připravil k Mezinárodnímu dni dětí Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou již 14. ročník Vltavotýnské míle. Na vodě tak změřili síly žáci 4., 5. a 6. tříd ZŠ Malá Strana a ZŠ Hlinecká a primy týnského gymnázia. Děti měly možnost trénovat v průběhu května každou středu. Účast na závodech braly děti vážně, což dosvědčovala vysoká návštěvnost tréninků, která se pohybovala kolem šedesáti dětí.

ŽÁCI ZŠ HLINECKÉ ŠKOLY OBHÁJILI POHÁR VLTAVOTÝNSKÉ MÍLE

První červnový den ožila tradičně Vltava mezi oběma týnskými mosty dětmi na lodičkách. Pro žáky týnských škol připravil k Mezinárodnímu dni dětí Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou již 14. ročník Vltavotýnské míle. Na vodě tak změřili síly žáci 4., 5. a 6. tříd ZŠ Malá Strana a ZŠ Hlinecká a primy týnského gymnázia. Děti měly možnost trénovat v průběhu května každou středu.  Účast na závodech braly děti vážně, což dosvědčovala vysoká návštěvnost tréninků, která se pohybovala kolem šedesáti dětí.

1. června ožil kanoistický stadion Valcha žáky týnských škol, kteří přišli povzbudit odvážné kamarády, vybaveni množstvím transparentů. Pozadu nezůstali ani rodiče.
  2.

Na čtyřčlenné posádky čekala tradiční trať s dvěma záludnými obrátkami, kde nebyla nouze o dramatické souboje loď na loď, pádlo na pádlo. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 15 posádek.

Závodníci byli rozděleni do tří rozjížděk podle ročníků. První dvě posádky z každého ročníku postupovaly do hlavního závodu o krásný putovní pohár a na finálovou sedmičku doplnila startovní pole posádka z třetího místa s nejrychlejším časem. V minulých letech putovní pohár získali desetkrát žáci ZŠ Malá Strana, jednou byli úspěšní žáci gymnázia a v loňském roce získali poprvé žáci hlinecké školy. V roce 2013 se závod pro velkou vodu nejel. Všichni netrpělivě čekali, jak dopadne letošní měření sil a jestli se žákům hlinecké školy podaří pohár obhájit.

Jako první vyrazily na trať 4 posádky ze 4. tříd. Dobrým rozvržením sil si pro vítězství dojela posádka 4. A z Malé Strany před 4. A a 4. B z Hlinek. V druhém závodě změřili síly žáci 5. tříd. V tomto závodě zvítězila s přehledem způsobem start-cíl posádka 5. B z Hlinek před svými spolužáky z  5. A a před 5. A z Malé Strany. Největší favorité pro boj o putovní pohár se hledají vždy v závodě šestých tříd. V předchozích ročnících pouze dvakrát získali pohár žáci 5. třídy. Na trať vyrazilo 6 posádek. Ihned po startu se ujala vedení 1. posádka primy z týnského gymnázia a dojela si tak pro vítězství před 6. A z Hlinek a 6. B z Malé Strany, která postoupila do finále časem.

Krásným vyvrcholením vodáckých závodů bylo finále o putovní pohár.  Předcházející závody ukázaly, že finálový závod může přinést dramatické okamžiky a že nic není předem rozhodnuto. Za mohutného povzbuzování spolužáků vyrazilo na trať 7 posádek. Ihned po startu šla do vedení posádka 6. A z Hlinek. O další místa sváděli boj posádky 6. B z Malé Strany a 5. B z Hlinek. Ostatní posádky hned v úvodu závodu řešily vzájemnou kolizi, která je stála cenné metry. Z obrátky pod Starým mostem vyjížděla na prvním místě s výrazným náskokem posádka 6. A hlinecké školy. Pěkný souboj o druhé místo mezi sebou svedly posádky 5. B z Hlinek a 6. B z Malé Strany. Napínavý souboj pro sebe rozhodla děvčata 6. B z Malé Strany. Pohár pro hlineckou školu obhájila posádka 6. A.

Stalo se již tradicí, že  na závěr dopoledního programu změří své síly s vítězi poháru posádky týnských učitelů. Stejně tomu bylo i letos. Proti 6. A nastoupily tři posádky, které tvořily posádky pedagogů ZŠ Malá Strana, ZŠ Hlinecká a týnského gymnázia. Vítězství v tomto závodě získala posádka gymnázia. Při slavnostních fanfárách byly vyhlášeny vždy tři nejlepší posádky z každé kategorie. Vítězné posádky si odnesly sladkou odměnu a řadu pěkných cen. Závody proběhly díky podpoře Města Týn nad Vltavou, Hračkářství Renaty Trnkové, Atelieru Kobera,s.r.o.,  společnostem ČEZ, a.s. – Jaderná elektrárna Temelín ELBH, s.r.o., , Rumpold T, s.r.o., Fill interier s.r.o., ZON spol. s r. o. Poděkování patří i oddílu Brontů a místnímu Raftklubu, kteří pomohly s materiálním zabezpečením závodů.

Vltavotýnská míle přinesla nejen příjemnou oslavu Mezinárodního dne dětí, ale také umožnila děvčatům a chlapcům vyzkoušet si zručnost při ovládání pramiček. Mnohé z dětí poprvé pádlovaly a byl to pro ně velký zážitek. Poděkování patří také všem pořadatelům, kteří pomohli zajistit jak vlastní závod, tak i jednotlivé tréninky, a vedení týnských škol za pochopení a spolupráci. Společnými silami se povedlo dětem připravit hezký zážitek a to stojí jistě za trochu úsilí.

Výsledky jednotlivých závodů:

4. třídy:

1. místo: 4. A Malá Strana – A. Černá, Z. Jílková, V. Jílková, M. Hruška
2. místo: 4. A Hlinecká – Z.  Hrubá, S. Andělová, M. Jindřichová, N. Holíková

3. místo: 4.B Hlinecká – K. Caltová, P. Porodová, M. Ryska, K. Zedníková

5. třídy:

1. místo: 5. B Hlinecká – D. Pastorová, D. Procházka, N. Babková, R. Pilcová, A. Janatová

2. místo: 5. A Hlinecká – M. Kubík, J. Boček, K. Hodinka, T. Buzková

3. místo: 5. A Malá Strana – K. Dalerová, M. Hrabčáková, O. Krůček, D. Klečka

6. třídy :

1. místo: Prima Gymnázium I – K. Blechová, T. Letková, K. Porodová, B. Malý

2. místo: 6. A Hlinecká – V. Vítková, Z. Čechová, J. Novák, K. Bilahorka