Mapa webu

POHÁR SE VRACÍ NA ZŠ MALÁ STRANA, 6. B VYHRÁLA VLTAVOTÝNSKOU MÍLI

Vloženo: 5.10.2018 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 681x | Zatím neupraveno
Po roční pauze, zaviněné rozvodněnou Vltavou, opět ožila řeka mezi oběma týnskými mosty dětmi na lodičkách. Pro žáky týnských škol připravuje Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou již tradiční Vltavotýnskou míli, jako oslavu svátku dětí. V 11. ročníku si změřili síly žáci 4., 5. a 6. tříd ZŠ Malá Strana, ZŠ Hlinecká a primy týnského gymnázia.

Počasí před pátečními závody hrozilo opakováním loňské velké vody. Vltavotýnský Čochtan však vyslyšel prosby mladých vodáků a v pátek zařídil téměř luxusní počasí. Vltava sice měla trochu větší průtok, ale všechny posádky si hravě poradily.

Na čtyřčlenné posádky čekala trať s dvěma záludnými obrátkami, kde nebyla nouze o dramatické souboje loď na loď, pádlo na pádlo. Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních 14 posádek. Sedm ze ZŠ Hlinecká, šest ze ZŠ Malá Strana a jedna posádka z týnského gymnázia.

Závodníci byli rozděleni do tří rozjížděk podle ročníků. První dvě posádky z každého ročníku postupovaly do hlavního závodu. Krásný putovní pohár zatím získali osmkrát žáci ZŠ Malá Strana a jednou žáci týnského gymnázia, takže všichni netrpělivě čekali, jak dopadne letošní měření sil a která škola bude mít tu čest pečovat o pohár v příštím roce.

Jako první vyrazilo na trať 5 posádek ze 4. tříd. Tento závod ovládli žáci Základní školy z Hlinek. Způsobem start-cíl vyhrála posádka 4. B z Hlinek před 4. B z Malé Strany a 4. A z Hlinek. V druhém závodě změřili síly žáci 5. tříd. V tomto závodě se situace obrátila. Závod pro sebe získala 5. C z Malé Strany, která zvítězila před 5. B z Hlinek a 5. B z Malé Strany. Největší favorité pro boj o putovní pohár se hledají vždy v závodě šestých tříd. V předchozích ročnících pouze jednou získali pohár žáci 5. třídy. Na trať vyrazilo také 5 posádek. Ihned po startu se ujala vedení posádka 6. B z Malé Strany. Stylem start-cíl si tak dojela pro vítězství před posádkami 6. B a 6. A z hlinecké školy.

Krásným vyvrcholením vodáckých závodů bylo finále o putovní pohár.  Předcházející závody ukázaly, že finálový závod může přinést dramatické okamžiky. Za mohutného povzbuzování spolužáků vyrazilo na trať 6 posádek. Ihned po startu šla do vedení posádka 6. B z Malé Strany. Zbylé startovní pole tvrdě bojovalo v několika tlačenicích, ve kterých lítaly doslova třísky. Vedoucí posádka  tak získávala stále větší náskok a za mohutného povzbuzování spolužáků si dojela pro vítězství a pohár se tak vrátil opět na ZŠ Malá Strana. Pro druhé místo si dojela 5. C z Malé Strany a na bronzovém stupínku dokončila závod posádka 6. B z Hlinek.

Stalo se již tradicí, že  na závěr dopoledního programu změří své síly s vítězi poháru posádky týnských učitelů. Stejně tomu bylo i letos. Proti malostranské posádce 6. B nastoupily tři posádky, které tvořili učitelé ze ZŠ Hlinecká, ZŠ Malá Strana a kombinovaná posádka týnského gymnázia. Šťastnou ruku měla paní učitelka Procházková z gymnázia, která doplnila chybějící kolegy svými žáky a s přehledem zvítězila v této exhibiční jízdě před vítězi 11. ročníku z 6. B a učiteli ze ZŠ Malá Strana. Hrdiny této jízdy však byla posádka hlinecké školy v čele s paní ředitelkou Zdenou Hájkovou. Chvíli po startu se jejich loď začala pomalu potápět a zatím co jejich soupeři bojovali o vítězství, jejich jedinou starostí bylo dosáhnout protějšího břehu. To se jim podařilo. Nic však nevzdali a po výměně lodě dojeli za velkého potlesku diváků do cíle. Až prohlídka na břehu objevila 20 cm dlouhou díru ve dně bajdarky.

Vítězné posádky převzaly z rukou starosty města pana Milana Šnorka sladkou odměnu a řadu pěkných cen. K příjemnému průběhu závodů přispěli partneři, kterým za to patří velké poděkování. Generálním partnerem bylo Město Týn nad Vltavou, dále Hračkářství paní Trnkové, ČSOB, a.s., Atelier Kobera, s.r.o., ELBH, s.r.o., EXÚČET s.r.o., ČEZ, a.s. – Jaderná elektrárna Temelín, Vltavotýnský nábytek s. r.o., Rumpold-T, s.r.o., Pavel Chlumecký, dětský oddíl Bronti a Raftklub Týn.

Vltavotýnská míle přinesla nejen příjemnou oslavu Mezinárodního dne dětí, ale také umožnila děvčatům a chlapcům vyzkoušet si zručnost při ovládání pramiček. Mnohé z dětí poprvé pádlovaly a byl to pro ně velký zážitek. Účast na závodech berou děti vážně, což dosvědčovala vysoká návštěva tréninků, které pro závodní posádky pořádal každý květnový čtvrtek kanoistický klub. Tréninků se pravidelně zúčastnilo kolem 30 dětí za doprovodu některých učitelů a rodičů. Většina tříd hledala na trénincích optimální složení posádek. Pádlováni si tak vyzkoušel větší okruh dětí.

Poděkování patří také všem pořadatelům, kteří pomohli zajistit jak vlastní závod, tak i jednotlivé tréninky a vedení týnských škol za pochopení a spolupráci. Společnými silami se povedlo dětem připravit hezký zážitek a to stojí jistě za trochu úsilí.

Výsledky jednotlivých závodů:

4. třídy:

1. místo: 4. B Hlinecká – D. Chlumecký, M. Měšťan, M.  Janča, P. Anděl

2. místo: 4. B Malá Strana – V. Střeleček, P. Suchan, A. Vrbková, B. Procházková

3. místo: 4. A Hlinecká – J. Anděl, M. Haikl, Š. Lhotecká, K. Báčková