Sitemap
Mapa webu

7. ROČNÍK OSLAVY SVÁTKU DĚTÍ NA VLTAVĚ

Vloženo: 5.10.2018 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 624x | Zatím neupraveno
Na svátek dětí ožila  Vltava mezi oběma týnskými mosty dětmi na lodičkách. Pro žáky týnských škol připravuje Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou již tradiční Vltavotýnskou míli. V 7. ročníku změřili síly žáci 4., 5. a 6. tříd ZŠ Malá Strana a ZŠ Hlinecká a primy místního gymnázia. Deštivé počasí letošního jara nevěštilo nic dobrého. Studené počasí však nevzalo dětem elán do závodění a před 10. hodinou zaplnily kanoistický stadion na Valše. Odhodlané závodníky, kteří poctivě trénovali v průběhu května při úterních trénincích kanoistického klubu, přišli povzbudit jak spolužáci, učitelé,  tak řada rodičů.

Na čtyřčlenné  posádky čekala tradiční trať s dvěma záludnými obrátkami, kde nebyla nouze o dramatické souboje loď na loď, pádlo na pádlo. Letošního ročníku se zúčastnilo  15 posádek. Šest ze ZŠ Hlinecká, osm ze ZŠ Malá Strana jedna posádka z týnského gymnázia.

Závodníci byli rozděleni do tří rozjížděk podle ročníků. První dvě posádky z každého ročníku postupovaly do hlavního závodu. Sedmičlenné finále bylo doplněno posádkou, která skončila ve své rozjížďce na třetím místě a měla nejlepší čas. Krásný putovní pohár zatím  získali vždy žáci ZŠ Malá Strana, takže všichni netrpělivě čekali, jak dopadne letošní měření sil a  jestli se pohár bude konečně stěhovat na jinou školu.

Jako první vyrazilo na trať 5 posádek ze 4. tříd. Způsobem start-cíl vyhrála tento závod posádka 4.A z Hlinek před 4.B z Malé Strany a před svými spolužáky z 4.B. V druhém závodě změřili síly žáci 5. tříd. V tomto dramatickém závodě se o vedení přetahovaly posádky 5.A a 5.B ze ZŠ Malá Strana. V cílové rovince si lépe se záludností bajdarky poradili žáci 5.A a dojeli si pro vítězství ve své kategorii před 5.B z Malé Strany. Třetí místo vybojovali na cílové pásce žáci 5.A z Hlinek před posádkou svých spolužáků z 5.B, kteří měli smůlu a těsně před cílem ztratili jedno pádlo a tím i bronzový stupínek na stupních vítězů. Největší favorité pro boj o putovní pohár jsou vždy v závodě šestých tříd. V předchozích ročnících pouze jednou získali pohár žáci 5. třídy. Na trať vyrazilo 6 posádek. Ihned po startu se ujala vedení dívčí posádka primy týnského gymnázia. Před obrátkou u železného mostu se na ni začala dotahovat 1. loď 6.B ze ZŠ Malá Strana. Z obrátky již vyjížděli žáci sportovní třídy z Malé Strany na vedoucí pozici, kterou uhájili až do cíle. Posádce primy se obrátka pod mostem moc nevyvedla a dotáhla se na ni i druhá posádka 6.B z Malé Strany. Po drobné vzájemné kolizi dojela na druhém místě 2. posádka 6.B  a na děvčata z gymnázia zbylo pouze třetí místo.  Na obrátce kolem Starého mostu se podařilo týnskému gymnáziu stáhnout nepatrný náskok 6.B, kterou tato ztráta vedení trochu rozhodila Krásným finišem si dojeli pro vítězství žáci primy týnského gymnázia. Na třetím místě  v tomto závodě dojeli žáci 6.A Hlinecké školy.

Tradičně v 11 hodin bylo odstartováno finále, které se stalo krásným vyvrcholením celého dopoledne. Předcházející závody  ukázaly, že finálový závod může přinést dramatické okamžiky a že nic není předem rozhodnuto. Za mohutného povzbuzování spolužáků vyrazilo na trať 7 posádek. Ihned po startu šla do vedení posádka sportovní třídy 6.B ZŠ na Malé Straně. O délku lodě se za ní držela loď týnského gymnázia. Vedoucí posádka plynulou jízdou svůj náskok stále zvětšovala a s přehledem si dojela pro vítězství v hlavním závodě.Vše nasvědčovalo tomu, že obhájci poháru udrží získaný náskok až do cíle. Druhé místo vybojovala posádka primy z týnského gymnázia před 5.B z Malé Strany. Na pěkném 4. místě dojela posádka 6. A z Hlinecké školy.

Stalo se již tradicí, že v na závěr dopoledního programu změří své síly s vítězi poháru posádky týnských učitelů. Stějně tomu bylo i letos. Proti 6.B nastoupily dvě posádky, které tvořily paní učitelky ze ZŠ Hlinecká a smíšená posádka ZŠ Malá Strana. 6.B potvrdila bezchybným výkonem své prvenství a stylem start-cíl zvítězila i v tomto závodě. Je vidět, že pohár je ve správných rukou. Cit pro vodu ukázala posádka paní učitelek ZŠ Hlinecká, která dojela na druhém místě.

Při slavnostních fanfárách byly vyhlášeny vždy tři nejlepší posádky z každé kategorie. Vítězné posádky si odnesly sladkou odměnu v podobě dortu a pěkných cen, které věnovali Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou, Papírnictví pana Slepičky, Hračkářství paní Trnkové, ČSOB, Atelier Kobera, ELBH, s.r.o. Generální sponzorem celé akce byl ČEZ, a.s. – Jaderná elektrárna Temelín.

Vltavotýnská míle přinesla nejen příjemnou oslavu Mezinárodního dne dětí, ale také umožnila děvčatům a chlapcům vyzkoušet si svou zručnost při ovládání pramiček. Mnohé z dětí  poprvé  pádlovaly  a byl to pro ně  velký zážitek. Účast na závodech berou děti vážně, což dosvědčovala vysoká návštěva tréninků, které pro závodní posádky pořádal každé květnové úterý kanoistický klub. Každého tréninku se zúčastnilo 30 až 40 dětí a většina tříd hledala na trénincích optimální složení posádek.

Poděkování patří také všem  pořadatelům, kteří pomohli zajistit jak vlastní závod, tak i jednotlivé tréninky a vedení týnských škol za pochopení a spolupráci. Společnými silami se povedlo dětem připravit hezký zážitek a to stojí jistě za trochu úsilí.