Šestý ročník 1. 6. 2009

Vloženo: 2.6.2009 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 535x | Zatím neupraveno
Na svátek dětí ožila již pošesté Vltava mezi oběma týnskými mosty dětmi na lodičkách. Pro žáky týnských škol připravuje Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou již tradiční Vltavotýnskou míli. S pádlem v ruce měří síly žáci 4., 5. a 6. tříd ZŠ Malá Strana a ZŠ Hlinecká a primy místního gymnázia. Předcházející deštivý týden nevěštil nic dobrého. Pořadatelům, ale hlavně k dětem, štěstí přálo. V 10 hodin, kdy byl odstartován první závod, byla Vltava v centru města zalita slunečními paprsky. Na čtyřčlenné posádky čekala tradiční trať s dvěma záludnými obrátkami, kde nebyla nouze o dramatické souboje loď na loď, pádlo na pádlo. Letošního ročníku se zúčastnilo 14 posádek. Sedm ze ZŠ Hlinecká, šest ze ZŠ Malá Strana jedna posádka z týnského gymnázia.

VLTAVOTÝNSKOU MÍLI VYHRÁLA 6.B Z MALÉ STRANY !

Závodníci byli rozděleni do tří rozjížděk podle ročníků. První dvě posádky z každého ročníku postupovaly do hlavního závodu. Krásný putovní pohár zatím vždy získali žáci ZŠ Malá Strana.

Jako první vyrazily na trať posádky 4. tříd. Po  celý závod se o vedení přetahovaly posádky 4.A Hlinecké školy a 4.B z Malé Strany. Na cílové pásce tento závod pro sebe rozhodla  posádka 4.A ze ZŠ Hlinecká. Na třetím místě pak dojela 4.B ze ZŠ Hlinecká. V druhém závodě změřili síly žáci 5. tříd. Tento závod excelentním způsobem vyhrála 5.C ze ZŠ Hlinecká, která ihned po startu ukázala, kdo bude v tomto závodě udávat tempo. Na druhém místě pak dojela 5.A z Malé Strany a na třetím 5.B z Hlinek. Největší favorité pro boj o putovní pohár jsou vždy v závodě šestých tříd. Proto i mezi diváky byl s netrpělivostí očekáván souboj obhájců ze ZŠ na Malé Straně a posádky týnského gymnázia. Předcházející závody však ukázaly, že i na ZŠ Hlinecká mají silné posádky, se kterými je nutné počítat. Za mohutného povzbuzování spolužáků vyrazily na trať posádky 6 posádek. Ihned po startu šla do vedení posádka sportovní třídy 6.B ZŠ na Malé Straně. O délku lodě se za ní držela loď týnského gymnázia. Vše nasvědčovalo tomu, že obhájci poháru udrží získaný náskok až do cíle. Závod bajdarek však dokáže být záludný. Na obrátce kolem Starého mostu se podařilo týnskému gymnáziu stáhnout nepatrný náskok 6.B, kterou tato ztráta vedení trochu rozhodila Krásným finišem si dojeli pro vítězství žáci primy týnského gymnázia. Na třetím místě  v tomto závodě dojeli žáci 6.A Hlinecké školy.

Tradičně v 11 hodin bylo odstartováno finále, které se stalo krásným vyvrcholením celého dopoledne a všichni s napětím očekávali, jestli týnští gymnazisté zopakují výkon ze závodu šestých tříd a pohár se bude poprvé v historii závodu stěhovat. Po tlačenici na první obrátce mezi oběma favorizovanými posádkami šla do čela závodu  loď 6.B ZŠ Malá Strana, těsně za ní pak posádka primy gymnázia. Obrátka u Starého mostu byla znovu velmi dramatická a lépe ji projeli opět žáci gymnázia. Posádka 6.B se však v tomto závodě nenechala zaskočit a dokázala těsné vedení udržet až do cíle a tím vybojovala pro ZŠ Malá Strana šesté vítězství v řadě a právo držet putovní pohár Vltavotýnské míle na další rok. Na třetím místě dojela posádka 5.C ZŠ Hlinecká, která je velkým příslibem Hlinecké školy pro příští rok.

Příjemnou atmosféru celého dopoledne podtrhla výzva týnských učitelů, kteří vyzvali držitele poháru k souboji na vodě. Proti 6.B nastoupily dvě posádky, které tvořily paní učitelky ze ZŠ Hlinecká a ZŠ Malá Strana. 6.B potvrdila bezchybným výkonem své prvenství a stylem start-cíl zvítězila i v tomto závodě. Je vidět, že pohár je ve správných rukou. Cit pro vodu ukázala posádka paní učitelek ZŠ Hlinecká, která dojela na druhém místě a byla vyhodnocena jako posádka s nejhezčím stylem. Za své výkony se však nemusí stydět ani posádka  paní učitelek ZŠ Malá Strana, která po tlačenici se svými kolegyněmi z Hlinecké školy ihned po startu jela opačným směrem, ale vše nakonec dobře dopadlo a i tato posádka projela zdárně cílem.

Při slavnostních fanfárách byly vyhlášeny vždy tři nejlepší posádky z každé kategorie. Vítězné posádky si odnesly sladkou odměnu v podobě dortu a pěkných cen, které věnovali Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou, Papírnictví pana Slepičky, Hračkářství paní Trnkové.

Vltavotýnská míle přinesla nejen příjemnou oslavu Mezinárodního dne dětí, ale také umožnila děvčatům a chlapcům vyzkoušet si svoji zručnost při ovládání pramiček. Mnohé z dětí  poprvé  pádlovaly  a byl to pro ně  velký zážitek. Soupeření mezi školami berou děti vážně, což dosvědčovala vysoká účast na trénincích, které pro závodní posádky pořádal každé květnové úterý kanoistický klub. Děti si na trénincích kromě bajdarek mohly vyzkoušet i záludnost závodních kajaků.

Poděkování patří také všem  pořadatelům, kteří pomohli zajistit jak vlastní závod, tak i jednotlivé tréninky a vedení týnských škol za pochopení a spolupráci. Společnými silami se povedlo dětem připravit hezký zážitek a to stojí jistě za trochu úsilí.

Výsledky jednotlivých závodů :

4. třídy :

1. místo : 4.A Hlinecká – D.Šimánek, M.Paulusová, V.Kašparová, J.Mráček

2. místo : 4.B Malá Strana-R.Výběrková, M.Váňová, J.Novák, V.Šnorek

3. místo : 4.B Hlinecká – J.Liška, O.Mareček, A.Novotný, E.Stehlíková

5. třídy :

1. místo : 5.C Hlinecká – T.Vít, E.Máchalová, V.Staněk, J.Šindelář

2. místo : 5.A Malá Strana – O.Raučina, L.Jeřábková, N.Novotná, J.Kronus

3. místo : 5.B Hlinecká – V.Herejková, D.Kajuková, T.Brož, P.Novotná

6.třídy :

1. místo : Prima Gymnázium– L. Koberová, R. Dlugošová, K.Luňáčková, K.Simon

2. místo : 6.B Malá Strana – J. Dvořák, A. Šusová, M.Fiala, D.Calta