Bajdarky - 16. ročník

Vloženo: 27.6.2019 | Autor: Marcela Kubátová | Zobrazeno: 1640x | Zatím neupraveno
pátek 31.5.2019; Vltava mezi mosty; pohár se vrátil zpět k nám díky 6.A

První červen letos připadl na sobotu, takže tradiční zápolení žáků týnských škol odstartovalo již v pátek 31.5.  Pošestnácté slavily děti na Vltavě Mezinárodní den dětí.  Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou každoročně pořádá závody na tzv. bajdarkách, závod mezi týnskými mosty. V letošním roce se jel již 16. ročník Vltavotýnské míle. Poprvé v historii se ale závod jel kolem „Nového“ mostu, protože v tradiční obrátce u pilíře „Starého“ mostu byla zakotvena vrtná souprava, provádějící zkušební vrty v souvislosti s jeho zvedáním.

Síly si změřili žáci 4., 5. a 6. tříd ZŠ Malá Strana a ZŠ Hlinecká a primy týnského gymnázia. Závodníci si měli možnost plavbu nacvičit v průběhu května při středečních trénincích, organizovaných kanoistickým klubem.  Účast na závodech braly děti vážně, což dosvědčovala i přes nepříznivé počasí vysoká návštěvnost tréninků.

V pátek se počasí umoudřilo a sluncem zalitá Valcha přivítala vedle závodníků i spolužáky, kteří přišli své odvážné kamarády povzbudit. Příjemnou atmosféru podtrhli množstvím vlastnoručně vyrobených transparentů.

Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 14 posádek. Nejprve spolu změřili síly závodníci ve třech závodech podle ročníků. První dvě posádky z každého závodu postupovaly do hlavního závodu o krásný putovní pohár věnovaný kanoistickým klubem. Na finálovou sedmičku doplnila startovní pole posádka z třetího místa s nejrychlejším časem. V minulých letech putovní pohár získali desetkrát žáci ZŠ Malá Strana, dvakrát byli úspěšní žáci ZŠ Hlinky, dvakrát žáci týnského gymnázia a v roce 2013 zvítězila velká voda, která žáky na závod nepustila. Všichni netrpělivě čekali, jak dopadne letošní měření sil a která škola bude pohár opatrovat další rok.

Jako první vyrazily na trať 4 posádky ze 4. tříd. Stylem start - cíl si pro vítězství dojela suverénně posádka 4. B z Hlinecké školy před 4. A z Malé Strany a 4. A z Hlinek. V druhém závodě si změřili síly žáci 5. tříd. V tomto závodě zvítězila posádka 5. A z Hlinek před 5. B z Malé Strany a 5. B z Hlinek. Největší favorité pro boj o putovní pohár se hledají vždy v závodě šestých tříd. Na trať vyrazilo 6 posádek. Ihned po startu se ujala vedení 1. posádka primy z týnského gymnázia sledována posádkou 6. A z Malé Strany. Za obrátkou kolem mostního pilíře se posádka 6. A z Malé Strany dotáhla na vedoucí posádku a měli jsme možnost sledovat dramatický souboj doslova pádlo na pádlo, loď na loď. Vedoucí pozici nakonec uhájili žáci týnského gymnázia před posádkou 6. B z Malé Strany a pro třetí místo si dojela posádka 6. A z Hlinek.

Krásným vyvrcholením vodáckých závodů bylo finále o putovní pohár. Předcházející závody ukázaly, že finálový závod může přinést dramatické okamžiky a že nic není předem rozhodnuto. Za mohutného povzbuzování spolužáků vyrazilo na trať 7 posádek. Ihned po startu šla do vedení posádka gymnázia. Na druhém místě se držela posádka 6. A z Malé Strany. Velice skvělý start předvedla také posádka 4. B z Hlinek a držela od startu pěkné třetí místo. V obrátce pod „Novým“ mostem se rozestupy mezi vedoucími posádkami zmenšily na minimum a začal napínavý souboj o vítězství. Přibližně v polovině cílové rovinky se na malý okamžik do čela dostala posádka 4. B z Hlinek. Malé zaváhání je však odsunulo na 3. místo. Za mohutného povzbuzování spolužáků si pro vítězství a pohár dojela posádka 6. A z Malé Strany, které se tentokrát předjížděcí manévr povedl a na primu gymnázia tak zůstalo druhé místo. Pohár získala již pojedenácté v historii posádka ze ZŠ na Malé Straně.

Stalo se již tradicí, že  na závěr dopoledního programu změří své síly s vítězi poháru posádky týnských učitelů. Stejně tomu bylo i letos. Proti 6. A nastoupily tři posádky, které tvořily posádky paní učitelek ZŠ Malá Strana, ZŠ Hlinecká a kombinované posádky týnského gymnázia. Vítězství v tomto závodě obhájila posádka 6. A z Malé Strany před posádkami paní učitelek z Malé Strany a Hlinek. Při slavnostních fanfárách za přítomnosti paní místostarostky Mgr. Martiny Sudové a pedagogů jednotlivých škol byly vyhlášeny vždy tři nejlepší posádky z každé kategorie. Vítězné posádky si odnesly sladkou odměnu a řadu pěkných cen. Závody proběhly díky podpoře Hračkářství paní Trnkové, které věnovalo dětem krásné ceny, Města Týn nad Vltavou, Atelieru Kobera, s. r. o., ELBH, s. r. o., ČEZ, a. s. – Jaderná elektrárna Temelín a společnosti EXTECON s. r. o.. Poděkování patří i týnskému Raft klubu, který pomohl s materiálním zabezpečením závodů.

Vltavotýnská míle přinesla nejen příjemnou oslavu Mezinárodního dne dětí, ale také umožnila děvčatům a chlapcům vyzkoušet si zručnost při ovládání pramiček. Mnohé z dětí poprvé pádlovaly a byl to pro ně velký zážitek. Poděkování patří také všem pořadatelům z řad Kanoistického klubu Jiskra Týn nad Vltavou, kteří pomohli zajistit jak vlastní závod, tak i jednotlivé tréninky, a vedení týnských škol za pochopení a spolupráci. Společnými silami se povedlo dětem připravit hezký zážitek a to stojí jistě za trochu úsilí.

Výsledky jednotlivých závodů:

1. třídy:
  2. místo: 4. B Hlinky – O. Procházka, Kl. Porodová, Kr. Porodová, J. Vosička
  3. místo: 4. A Malá Strana – Š. Kališ, M. Ježek, A. Blüml, M. Staško
  4. místo: 4. A Hlinky - B. Vítková, A. Kareš, A. Voldřich, R. Anděl
  5. třídy:
  6. místo: 5. A Hlinecká –V. Suchanová, T. Kapr, R. S. Kurej, D. Bilahorka
  7. místo: 5. B Malá Strana – K. Shánělová, P. Hanzal, J. Květenský, F. Vidlák
  8. místo: 5. B Hlinky – L. Koubková, V. Andělová, J. Mládek, M. Rosolová
  9. třídy:
  10. místo: Prima Gymnázium I– M. Ryska, S. Žižka, D. Řádek, M. Nováček
  11. místo: 6. A Malá Strana – A. Černá, Z. Jílková, V. Jílková, M. Hruška