Den, kdy se mlčelo

Vloženo: 30.4.2019 | Autor: Marcela Kubátová | Zobrazeno: 724x | Zatím neupraveno
Dějepis opět prožitkem

Po velmi dobré loňské zkušenosti jsme na naší škole po roce přivítali zástupce organizace Post Bellum. Ti vedli zážitkový workshop pro žáky 9. ročníku – Den, kdy se mlčelo. Účastníci si zkusili prožít atmosféru 50. let minulého století na vesnici v době kolektivizace na základě skutečných příběhů. Nenásilnou formou se tak dověděli o jedné části dějin této doby, seznámili se s historickými pojmy a hlavně se zamysleli. O tom svědčí i odpovědi na otázky, které jim byly položeny po skončení programu, a zde jsou některé z nich:

1. Co pro mne dnes bylo nejdůležitější
  • Dávat hodně pozor, protože tohle mě moc zajímá a hrozně jsem se těšila
  • Poslouchat přiučit se něco nového, vnímat, jaký byl život a trochu si to představit
  • Že jsem mohla slyšet osudy různých lidí a na základě toho si udělat názor na tehdejší dobu
  • Atmosféra, poučení o době
  • Vcítit se do těch lidí, co to zažili, abych to vážně pochopila, jaké to vše bylo
  • Zjištění, jak komunistický režim dokáže rozdělit společnost a jak málo stačí k tomu, aby někdo prováděl něco nezákonného
  • Společná spolupráce a hra
  • Jak se chovali k sobě navzájem
  • Uvědomit si, jak se dříve žilo a jak ti lidé dopadli, když s něčím nesouhlasili
  • Bezmoc, kterou ti lidé měli, že nemohli s tím nic udělat

1. Co mi vrtá hlavou
  • Jaké by to bylo, kdybych v té době žil, jestli bych to zvládl, jak bych se zachoval
  • Proč za rozdílné názory následoval trest
  • Jak v té době mohli přežít
  • Ta nespravedlivost vůči lidem
  • Možnost historie bez komunismu a jak by si vedl český stát, kdyby přijal Marshallův plán
  • Zajímalo by mě, co dělala rodina, která byla vystěhována, co se s ní dělo na novém místě, jak se k ní chovali
  • Že komunisty nikdo nezastavil
  • Jak se lidé dokázali vyrovnat s tím, že jim třeba zabavili statek, který sami celý život budovali
  • Že i ti největší přátelé si mohli zasadit dýku do zad
  1. Mgr. J. Říhová