Pátý ročník 1. 6. 2008

Vloženo: 1.6.2008 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 465x | Zatím neupraveno
Na svátek dětí ožila již popáté Vltava mezi oběma týnskými mosty dětmi na lodičkách. Pro žáky týnských škol připravuje Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou již tradiční Vltavotýnskou míli. S pádlem v ruce měří síly žáci 4., 5. a 6. tříd ZŠ Malá Strana a ZŠ Hlinecká a primy místního gymnázia. Protože v letošním roce připadl svátek dětí na neděli, závodilo se již v pátek 30. května.

Organizátoři napsali:

VLTAVOTÝNSKOU MÍLI VYHRÁLA 6. C Z MALÉ STRANY !

Na svátek dětí ožila již popáté Vltava mezi oběma týnskými mosty dětmi na lodičkách. Pro žáky týnských škol připravuje Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou již tradiční Vltavotýnskou míli. S pádlem v ruce měří síly žáci 4., 5. a 6. tříd ZŠ Malá Strana a ZŠ Hlinecká a primy místního gymnázia. Protože v letošním roce připadl svátek dětí na neděli, závodilo se již v pátek 30. května.

Neohrabané laminátové pramičky, tzv. bajdarky se v rukou čtyřčlenných  posádek dokáží změnit v závodní lodě. Stejně jako v loňském roce, čekala na závodníky trať s dvěma záludnými obrátkami, kde nebyla nouze o dramatické souboje loď na loď, pádlo na pádlo. Letošního ročníku se zúčastnil rekordních 16 posádek. Osm ze ZŠ Hlinecká, sedm ze ZŠ Malá Strana, jedna posádka z týnského gymnázia.

Závodníci byli rozděleni do tří rozjížděk podle ročníků. První dvě posádky z každého ročníku postupovaly do hlavního závodu, finálovou sedmičku doplnila jedna posádka s nejrychlejším časem. Krásný putovní pohár zatím vždy získali žáci ZŠ Malá Strana.

Za krásného počasí jako první vyrazily na trať posádky 4. tříd. Tento závod pro sebe rozhodla v druhé polovině tratě  posádka 4.A ze ZŠ Hlinecká před posádkou 4.B ZŠ Malá Strana. Druhá rozjížďka 5. tříd přinesla zase dramatický souboj mezi 5.A a 5.B ZŠ Malá Strana. Obě posádky se přetahovaly o vedení až k cílové pásce, kde se podařilo 5.A své soupeře setřást a dojet si pro vítězství v dramatickém souboji, kde doslova létaly třísky z pádel. Za mohutného povzbuzování spolužáků, vybavených vlastnoručně vyrobenými transparenty, vyrazily na trať posádky 6. tříd a primy gymnázia. Ve velice pěkném závodě zvítězili žáci 6.C ZŠ Malá Strana před posádkou primy týnského gymnázia.

Tradičně v 11 hodin bylo odstartováno finále, které se stalo krásným vyvrcholením celého dopoledne. Po tlačenici na první obrátce  šla do čela závodu  loď 5.A ZŠ Malá Strana, která otáčela pod železným mostem na první pozici a s dostatečným náskokem před posádkami 6.C ZŠ Malá Strana a primy gymnázia. Již to vypadalo, že svůj náskok udrží  a bude se tak opakovat loňské finále, kdy pohár získala posádka z 5. třídy. Nakonec dopadlo vše jinak. Posádka 6.C ZŠ Malá Strana, která ztratila v karambolu na první obrátce, zahájila stíhací jízdu  vedoucí posádky a v cílové rovince ještě dokázala nasadit k závěrečnému spurtu a vítězství doslova urvala v posledních metrech pro sebe.  Bylo zřejmé, že pohár zůstane opět na ZŠ Malá Strana.

Příjemnou atmosféru celého dopoledne podtrhla výzva týnských učitelů, kteří vyzvali držitele poháru k souboji na vodě. Proti 6.C nastoupily hned tři posádky. Posádka učitelů ZŠ Hlinecká, ŽS Malá Strana a posádka týnského gymnázia složená z pana učitele Meškána a jeho žáků. 6.C potvrdila bezchybným výkonem své prvenství a stylem start-cíl zvítězila i v tomto závodě. Je vidět, že pohár je ve správných rukou. Cit pro vodu ukázala posádka učitelů ZŠ Hlinecká, která dojela na druhém místě. Za své výkony se však nemusí stydět ani posádka gymnázia na třetím místě a posádka paní učitelek ZŠ Malá Strana na čtvrtém místě, která nejlépe odstartovala, ale vedení ztratila v tlačenici na první obrátce.

Při slavnostních fanfárách byly vyhlášeny vždy tři nejlepší posádky z každé kategorie. Vítězné posádky si odnesly sladkou odměnu v podobě dortu a pěkných cen, které věnovali Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou, Papírnictví pana Slepičky, Hračkářství paní Trnkové, společnost ČEZ, a.s. a ČSOB, a.s.

Vltavotýnská míle přinesla nejen příjemnou oslavu Mezinárodního dne dětí, ale také umožnila děvčatům a chlapcům vyzkoušet si svoji zručnost při ovládání pramiček. Mnohé z dětí  poprvé  pádlovaly  a byl to pro ně  velký zážitek. Posádky si nedarovaly ani metr vody. Všichni se však s tratí vypořádaly na výbornou, takže záchranná služba  byla bez práce.

Poděkování patří také všem  pořadatelům, kteří pomohli zajistit jak vlastní závod, tak i jednotlivé tréninky a vedení týnských škol za pochopení a spolupráci. Společnými silami se povedlo dětem připravit hezký zážitek a to stojí jistě za trochu úsilí.

Je zřejmé, že z Vltavotýnské míle se již stala pěkná tradice, která si mezi dětmi našla svoji oblibu. Bylo to vidět i z odhodlání některých účastníků, kteří si již nyní brousili zuby na  příští ročník a slibovali, že příště bude pohár jejich!

Výsledky jednotlivých závodů :

4. třídy :

1. místo : 4.A Hlinecká – V. Staněk, G. Helešicová, T. Šmejkalová, L. Dolejší

2. místo : 4.B Malá Strana-F.Luňáčková, N. Novotná, V. Příhoda, O. Raučina

3. místo : 4.C Hlinecká – J. Šindelář, A. Stropková, K. Soukupová, M. Teringl

5. třídy :

1. místo : 5.A Malá Strana – L. Kobercová, R. Dlugošová, M. Fiala, J. Dvořák

2. místo : 5. B Malá Strana – K. Luňáčková, B. Svobodová, J. Šnorek, K. Simon

3. místo : 5.B Hlinecká – D. Calta, V. Hrdlička, M. Lipert, J. Mastrák

6. třídy :

1. místo : 6.C Malá Strana– M. Plaňanský, A. Šusová, P. Novák, P. Marcin

2. místo : Prima Gymnázium – K. Mateová, K. Študlarová, V. Šonka, M. Šerý