Třetí ročník 1. 6. 2006

Vloženo: 2.6.2006 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 429x | Zatím neupraveno
Na prvního června již po třetí rok ožila Vltava mezi oběma týnskými mosty dětmi na lodičkách. Již tradičně připravuje Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou na svátek dětí pro žáky týnských škol závod „ bajdarek “ tzv. Vltavotýnskou míli. V letošním roce měli měřit síly žáci 4., 5. a 6. tříd ZŠ Malá Strana a ZŠ Hlinecká a primy místního gymnázia.

Organizátoři napsali:

VLTAVOTÝNSKOU MÍLI VYHRÁLA 6.D Z MALÉ STRANY !

Na prvního června již po třetí rok ožila Vltava mezi oběma týnskými mosty dětmi na lodičkách. Již tradičně připravuje Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou na svátek dětí pro žáky týnských škol závod „ bajdarek “ tzv. Vltavotýnskou míli. V letošním roce měli měřit síly žáci 4., 5. a 6. tříd ZŠ Malá Strana a ZŠ Hlinecká a primy místního gymnázia.

Bajdarka se nejvíce podobá trochu neohrabané laminátové pramičce  a její název pochází nejspíše z ruštiny, kde bajdarka znamená malá loďka. V rukou čtyřčlenných  posádek se však dokáže změnit v závodní loď. Letošní ročník se proti minulým letům nestartoval ze startovního mola, ale z mola před startovní věží kanoistického stadionu. Tato změna udělala trať ještě zajímavější, protože proti již tradiční obrátce okolo pilíře starého mostu se musely posádky vypořádat s levotočivou zatáčkou u pravého břehu, kde závodníky potrápil boční proud, který byl příčinou řady dramatických situací. Všechny posádky se však s tratí vypořádaly na výbornou, takže záchranná služba na dvou kanoích a motorovém člunu byla bez práce.

Závodníci byli rozděleni do tří rozjížděk podle ročníků. Jako první vyrazily na trať posádky 4. tříd. a hned tento první závod mezi 4.A a 4.B ZŠ Malá Strana přinesl krásný vyrovnaný závod, kdy žáci 4.B strhli vítězství na svoji stranu až na cílové čáře. Druhá rozjížďka 5. tříd přinesla zase dramatický souboj v hledišti. Spolužáci 5.A přišli povzbuzovat své dvě posádky vyzbrojeni krásnými transparenty, které si sami zhotovili při hodinách výtvarné výchovy, pod vedením své třídní  učitelky paní Kamarytové. S transparenty obsadili jak prostor startu a cíle, tak starý most. Vytvořili svým spolužákům bouřlivou atmosféru, ale těsné vítězství si z tohoto závodu nakonec odnesla 5.B. Nejpočetněji obsazený závod byl pak závod 6. tříd. V něm změřili síly žáci čtyř 6. tříd ZŠ Malá Strana a po dvou posádkách postavila do závodu 6.A Hlinecké školy a prima gymnázia. Ve velice pěkném závodě zvítězila třída 6.D z Malé Strany před dvěma posádkami primy týnského gymnázia. Vítězná posádka sportovní třídy jela ve složení Michal Burian, Daniel Calta, Tomáš Kaločai a Jakub Kobera.

Z každé rozjížďky postoupily dvě lodě do finále, které bylo doplněno na finálovou osmičku dvěma posádkami s nejlepším časem. Finále bylo krásným vyvrcholením celého dopoledne, které nepokazilo ani vrtkavé počasí. Děti prokázaly, že v nich dříme vodácká dušička, které nevadí ani trocha té vody shora. Ve finálové jízdě strhli vítězství na svoji stranu opět žáci 6.D z Malé Strany a tak navázali na své předchůdce. Získali již potřetí pro Základní školu Malá Strana putovní pohár, který dětem věnoval kanoistický klub. Na druhém místě skončila 1. posádka primy před 2. posádkou primy místního gymnázia. Pohár vítězům předala ředitelka malostranské školy paní Meškánová a neskrývala radost, že pohár může zůstat do příštího roku na jejich škole. Pěkné ceny pro úspěšné posádky poskytlo Papírnictví pana Slepičky, Hračkárna paní Trnkové, firma Trempcolor a Progres, za což jim patří poděkování.

Vltavotýnská míle přinesla nejen příjemnou oslavu Mezinárodního dne dětí, ale také umožnila děvčatům a chlapcům vyzkoušet si svoji zručnost při ovládání pramiček. Mnohé z dětí  poprvé  pádlovaly  a byl to pro ně  velký zážitek. Většina posádek nenechala nic náhodě a využila nabídky kanoistického klubu a v průběhu května poctivě trénovala. Přestože  počasí bylo letos velmi chladné a deštivé, každého tréninku se  účastnily tři až čtyři posádky.

Pro pořadatele, ale především pro malé  závodníky  bylo  zklamáním, že  ZŠ Hlinecká  postavila do závodu   pouze  dvě posádky a to z jedné třídy. Přitom děvčata z 6.A bojovala statečně a postup do finále jim unikl pouze o pověstný fous. Zůstala však v zápolení za svou školu osamocena. Většina kategorií tak  byla soubojem pouze žáků   ZŠ Malá Strana. Této příležitosti využili její  žáci  a  sestavili na místě  další posádky pro doplnění startovního pole. Pro nás pořadatele   není  nejpodstatnější  vlastní závod, ale seznámení co největšího množství  dětí s vodáckým sportem a ukázat dětem nový druh zábavy, vzbudit v nich  soutěživost a   dát jim podnět k vlastním  aktivitám.

Je zřejmé, že z Vltavotýnské míle se již stala pěkná tradice, která si mezi dětmi našla svoji oblibu. Bylo to vidět i z odhodlání některých účastníků, kteří si již nyní brousili zuby na  příští ročník a slibovali, že příště bude pohár jejich!

Kobera, kanoistický klub

Výsledky:

Vítězové jednotlivých závodů :

4. třídy : 4 B Malá Strana – Václav Šonka, František Puchýř, Jakub Ponec, Lukáš Thám

1. 5. třídy : 5.B Malá Strana – Dušan Trčka, Petr Slepička, František Mrkvička, Tomáš Puchýř
  2. 6. třídy : 6.D Malá Strana - Michal Burian, Daniel Calta, Tomáš Kaločai, Jakub Kobera

Finálový závod o putovní pohár :

1. místo:  6.D Malá Strana - Michal Burian, Daniel Calta, Tomáš Kaločai, Jakub Kobera

2. místo: Prima I gymnázium – Jiří Kobera, Miloslav Novotný, Martin Mácha, Michal Dlugoš

3. místo : Prima IIgymnázium – Leoš Valenta, Adéla Lukášková, Petra Sládková, Petra Zítková

Předchozí ročníky

1.ročník 2003/2004 2.ročník 2004/2005