Baseball a softball v Týně nad Vltavou

Vloženo: 29.6.2022 | Autor: Marcela Kubátová | Zobrazeno: 370x | Upraveno: 29.6.2022 | Upravil: Marcela Kubátová
Děkujeme paní Oldřišce Porodové, že nám dovolila nahlédnout do svých vzpomínek ...

Baseball a softball v Týně nad Vltavou

Po Sametové revoluci v r. 1989 nastal v 90. letech velký nástup do té doby u nás málo známé hry basketball a softball. V Čechách se sice hrál již ve třicátých letech a po 2. světové válce v americké vojenské zóně v okolí Plzně. Ale skutečné opravdové začátky zažil baseball až v šedesátých letech v Praze.

U nás v Týně se zasloužil o rozvoj tohoto sportu od roku 1991 učitel Tv na ZŠ Malá Strana Václav Porod. Dokázal se obklopit skupinou nadšenců a získal i podporu vedení školy. Založil Školní sportovní klub a pod vedením České baseballové asociace se rozběhla činnost tohoto klubu.

Byli jedním z prvních klubů baseballu v jižních Čechách. Klub vznikl v r. 1995 a měl 52 členů rozdělených do 3 družstev baseballu – žáci, kadeti, junioři a dívčí družstvo softballu.

K jejich soupeřům patřila družstva: Sokol Hluboká nad Vltavou, Angels a Dodgers České Budějovice,   Wolfs Domažlice, Sharks Písek, Draci Brno, Spálené Poříčí, Domažlice, Rožmberk, Strakonice.

Postupně se získávalo vybavení potřebné ke hře – pálky, míčky, helmy … Dresy chyběly, hrálo se v teplácích, ale s velkým nadšením.  Začínalo se s klackem nebo tenisovou pálkou a míčkem, lapačka byla ušitá ze zimních rukavic. Tomuto období se dodnes říká „tepláková liga“. Velkou oporou byli i rodiče, kteří pomáhali ze všech sil ať s úpravou hřiště, odvozem na zápasy nebo vyšíváním znaku na čepice a další činností.

V letech 1991 - 2004 se kromě pravidelných tréninků odehrávala o víkendech vzájemná utkání buď na školním hřišti ZŠ Malá Strana nebo na hřištích soupeře. Postupně bylo za pomoci dobrovolníků a firmy Richmont u školy vybudováno skromné hřiště. Usilovně se hledalo místo k založení velkého baseballového hřiště, ale to se nepodařilo. Klub si odhlasoval název RAFANI, pořídily se dresy, což byla tehdy dost velká novinka a radost. To vše za neutuchající podpory školy.

Družstvo kadetů se každým rokem probojovalo na mistrovství republiky a největšího úspěchu dosáhli chlapci v r. 1998 v Ostravě, kam se nominovali jako vítězové oblasti. V témže roce získali junioři třetí místo v krajském přeboru a děvčata v softballu byla nejlepší.

Spolu s družstvem Angels České Budějovice byli dvakrát v červnu 2000 a 2001 pozváni k účasti na turnaji v Itálii v San Martinu u Verony, kde získali 2. místo a někteří hráči byli vyhlášeni jako nejlepší hráči turnaje.

Po úspěchu v Itálii se několikrát zúčastnili turnajů v pražské Krči, kde se v té době hrál u nás asi nejlepší baseball. I zde dosáhli pěkných úspěchů a někteří hráči byli i oceněni.

Velmi populárním byl i týnský turnaj Poslední homerun konaný vždy v říjnu na hřišti školy.

Za vzornou reprezentaci města převzali hráči Radim Kališ a Jan Masák ocenění Sportovec roku z rukou tehdejšího starosty města p. J. Eisenvorta.

Po smrti Václava Poroda fungoval klub dále pod vedením dřívějších hráčů. Novým šéfem klubu se stal Radim Kališ, trenéry T.Macho, Vít a Vl. Brůžek a zapojili se i další včetně rodičů. Hrálo se až do roku 2007.

Závěrem pár slov trenéra Václava Poroda: „Můžeme popsat tisíce stránek o protidrogové prevenci, dát sobě i občanům mnoho předvolebních slibů o podpoře sportovní činnosti mládeže. Ale neexistuje lepší prevence, než děti smysluplně zaměstnat, věnovat jim svůj volný čas, naučit je bojovat a realizovat se na poli sportu. Tuto snahu bychom měli všichni, vždy a všude podporovat.“

z článku o Olympiádě mládeže z r. 2003

K Memoriálu V. Poroda, 27. 6. 2022                                                                                       okp