PO DVOULETÉ PAUZE SE OPĚT JELA VLTAVOTÝNSKÁ MÍLE - 17. ročník

Vloženo: 7.6.2022 | Autor: Marcela Kubátová | Zobrazeno: 343x | Upraveno: 9.6.2022 | Upravil: Marcela Kubátová

Od roku 2004 slaví již tradičně děti týnských škol Mezinárodní den dětí na Vltavě závodem na Vltavotýnskou míli. Po dvouleté pauze, která byla způsobena proticovidovými opatřeními, Vltava mezi oběma týnskými mosty opět ožila dětmi na lodičkách. Vltavotýnskou míli pořádá pro žáky týnských škol Kanoistický klub Jiskra Týn nad Vltavou. Své síly tradičně měří žáci 4., 5. a 6. tříd ZŠ Malá Strana a ZŠ Hlinecká, též primy týnského gymnázia. Závodníci měli možnost trénovat v průběhu května vždy ve středu pod dohledem kanoistického klubu. Vysoká účast na trénincích nasvědčovala tomu, že děti berou závody vážně. V pátek, v den závodu, přišli odvážné kamarády povzbudit jak spolužáci, učitelé, tak i řada rodičů.

Na čtyřčlenné posádky čekala tradiční trať mezi mosty s dvěma záludnými obrátkami, kde nebyla nouze o dramatické souboje loď na loď, pádlo na pádlo. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 16 posádek.

Závodníci byli rozděleni do tří rozjížděk podle ročníků. První dvě posádky z každého ročníku postupovaly do hlavního závodu o krásný putovní pohár a na finálovou sedmičku doplnila startovní pole posádka z třetího místa s nejrychlejším časem. V minulých letech putovní pohár získali jedenáctkrát žáci ZŠ Malá Strana, dvakrát byli úspěšní žáci gymnázia a dvakrát ZŠ Hlinecká.  Všichni netrpělivě čekali, jak dopadne letošní měření sil a kterou školu bude na další rok zdobit zlatý pohár.

Jako první vyrazily na trať čtyři posádky ze 4. tříd. Po dramatické startu si pro vítězství dojela posádka 4. A z Hlinek před 4. A a 4. B z Malé Strany. V druhém závodě změřili síly žáci 5. tříd. Do závodu nastoupilo pět posádek. V tomto závodě zvítězila posádka 5. B z Malé Strany před svými spolužáky 5. A z Malé Strany a 5. A z Hlinek. Závodu šestých tříd se zúčastnilo sedm posádek. Ihned po startu se vedení ujala posádka 6. B z Malé Strany, která si stylem start-cíl  dojela pro vítězství před posádkou 6. A z Hlinek a posádkou primy gymnázia.

Krásným vyvrcholením vodáckých závodů bylo finále o putovní pohár.  Předcházející závody ukázaly, že finálový závod může přinést dramatické okamžiky a že nic není předem rozhodnuto. Za mohutného povzbuzování spolužáků vyrazilo na trať sedm posádek. Ihned po startu šla do vedení posádka 6. B z Malé Strany, které si udržela až do cíle. Tak dokázala, že vítězství v závodě 6. tříd nebylo náhodné. Na druhém místě, s mírným odstupem, se po celý závod držela posádka 5. B z Malé Strany. Po absolvování obrátky okolo pilíře Starého Mostu začal napínavý souboj o bronzovou pozici, kterou nakonec udržela posádka 5. A z Malé Strany. Hlavní závod o putovní pohár tak stoprocentně ovládli žáci ZŠ z Malé Strany.

Stalo se již tradicí, že  na závěr dopoledního programu změří své síly s vítězi poháru posádky týnských učitelů. Stejně tomu bylo i letos. Proti 6. B nastoupily tři posádky, které tvořily pedagogové ZŠ Malá Strana a kombinované posádky učitelů a žáků ZŠ Hlinecká a  týnského gymnázia. V tomto závodě si pro třetí vítězství dne dojela posádka 6. B z Malé Strany.

Při slavnostním zakončení Vltavotýnské míle byly vyhlášeny tři nejlepší posádky z každé kategorie. Vítězné posádky si odnesly krásné ceny, které již tradičně věnovalo Hračkářství paní Trnkové. Poděkování za podporu závodu patří také RK Týn nad Vltavou, který pomohl s materiálním zabezpečením závodů a dalším sponzorům, kterými jsou Atelier Kobera, s.r.o., společnost ELBH, s.r.o., ČEZ, a.s. – Jaderná elektrárna Temelín, restaurace Kácovská věž a Město Týn nad Vltavou.

Vltavotýnská míle přinesla nejen příjemnou oslavu Mezinárodního dne dětí, ale také umožnila děvčatům a chlapcům vyzkoušet si zručnost při ovládání pramiček. Mnohé z dětí pádlovaly poprvé a byl to pro ně velký zážitek. Účast na závodech berou děti vážně, což dosvědčovala vysoká návštěva tréninků. Každého tréninku se zúčastnilo kolem 60 dětí a většina tříd hledala na trénincích optimální složení posádek.

Poděkování patří také všem pořadatelům, kteří pomohli zajistit jak vlastní závod, tak i jednotlivé tréninky a vedení týnských škol za pochopení a spolupráci. Společnými silami se povedlo dětem připravit hezký zážitek a to stojí jistě za trochu úsilí.

Výsledky jednotlivých závodů :

1. třídy :
  2. místo : 4. A Hlinecká – Š. Voldřich, J. Čihák, P. Břízová, V. Bříská
  3. místo : 4. A Malá Strana – M. Hrubý, R. Picka, B. Stašková, J. Švejda
  4. místo : 4.B Malá Strana – J. Nachtigal, M. Maršík, A. Radostová, K. Májová
  5. třídy :
  6. místo : 5. B Malá Strana – A. Marhounová, A. Hanzalová, V. Houzar, M. Kureš
  7. místo : 5. A Malá Strana – T. Pospíšilová, V. Hladeček, A. Hruška, T. Dudek
  8. místo : 5. A Hlinecká – M. Kotrba, L. Nekola, E. Švehlová, A. Pospíchalová
  9. třídy :
  10. místo : 6. B Malá Strana – N. Císařová, N. Vornayová, Š. Fučík, L. Voučok
  11. místo : 6 A. Hlinecká – M. Ryska, D. Kovalyšin, M. Kordík, Z. Bako